نکاتی که هر خیاط خبره باید بداند

چکیده

پارچه های كشی: پارچه های كشی در جهت طول یا عرض كش می آیند و...

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۰ اسفند
3933 بازدید
نکاتی که هر خیاط خبره باید بداند

دوخت:

دوخت این پارچه ها چه با دست چه با چرخ باید با نازكترین سوزن انجام شود و جنس نخ بهتر است از پلی  استر باشد تا هنگام دوخت پاره نشود.

اتوكردن:

درزها باید به وسیله اتوی بخار صاف شوند. برای پارچه های كشی هرگز اتو را روی درزها نكشید، بلكه بعد از صاف شدن هر قسمت از درز، اتو را بلند كنید و روی قسمت بعدی بگذارید.

پارچه های مخمل:

پارچه مخمل در انواع نخی، ریون، نایلون و سایر الیاف مصنوعی عرضه می شود و برای مصارف مختلفی چون كت ودامن، پالتو، لباس روز، پوشاك اسپرت و البسه میهمانی به كار میرود.
برش:

در مورد پارچه های مخمل خواب دار و حتی فاقد خواب توصیه می شود، همه قطعات الگو منطبق بر خواب پارچه و در یك جهت قرار گیرند؛ و برای ثابت كردن الگو روی پارچه از سنجاق های بلند و نوك تیز استفاده شود. برای برش آن نیز باید قیچی تیز به كار برد.

دوخت:

 از نخ ابریشمی مِرسریزه شده برای دوخت مخمل استفاده كنید. به علاوه، دستگاه تنظیم نخ روی چرخ را قدری شل كنید تا بخیه ها كاملاً در ضخامت پارچه فرو روند. همچنین درجه چرخ را قدری درشت تر از حالت عادی میزان كنید و سوزن چرخ را از نوع بلند، باریك و نوك تیز انتخاب نمایید. پیش از چرخ كردن، حتماً درزها را كوك بزنید تا دو لایه پارچه در زیر چرخ نلغزند و كج و ناصاف نشوند. غالباً افراد، به اشتباه، زیپ ظریف را برای پارچه مخمل مناسب می دانند، در حالی كه دوخت این نوع زیپ در محل چاك و سجاف چون چند لا پارچه روی هم قرار گرفته اند و ضخیم شده است، نازیبا می شود. بنابراین زیپ های محكم تر كه نوار نخی دارند مناسبترند. ضخامت و استحكام نوار باعث می شود، كه زیپ به راحتی در محل مورد نظر دوخته شود و ثابت بماند.
اتوكردن:

برای اتوكردن پارچه مخمل از وِلولورِت استفاده كنید؛ این وسیله از برق افتادگی روی پارچه جلوگیری می كند و خواب آن را حفظ می نماید. ولولورت را می توان از فروشگاه های لوازم خیاطی تهیه كرد.

این وسیله تكه چوبی مستطیل شكل است، كه سطح آن را با سوزن های بسیار ریز پوشانده اند. پارچه را روی ولولورت قرار می دهند و سپس آن را اتو می كنند.

نکاتی که هر خیاط خبره باید بداند

کمانگر

کارشناس فروش